dnes je 28.3.2024

Input:

Několik poznámek k účetní závěrce za období 2019

18.2.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 17 minut

2020.4.3
Několik poznámek k účetní závěrce za období 2019

Ing. Zdenka Cardová

VYŠLO V ČÍSLE 4-5/2020

Zákon o účetnictví (zákon č. 563/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů) v § 7 stanoví:

Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví tak, aby účetní závěrka byla sestavena na jeho základě srozumitelně a podávala věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace účetní jednotky tak, aby na jejím základě mohla osoba, která tyto informace využívá (dále jen "uživatel"), činit ekonomická rozhodnutí.

Účetní závěrku je třeba sestavit tak, aby byla věcně i formálně správná. Zaměříme se na některé problémové oblasti při sestavení účetní závěrky. Začneme formální úpravou účetní závěrky a následně uvedeme několik poznámek k věcné správnosti při vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky.

1. FORMA SESTAVENÍ ÚČETNÍ ZÁVĚRKY

Účetní závěrka je nedílný celek a tvoří ji rozvaha (bilance), výkaz zisku a ztráty, příloha.

Účetní závěrka obchodních společností (tj. veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti, společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti, evropské společnosti a evropské hospodářské zájmové sdružení) zahrnuje i přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu.

Avšak malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky (i když jsou obchodní společností) nejsou povinny sestavovat přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu.

Každá z položek rozvahy, výkazu zisku a ztráty, přehledu o změnách vlastního kapitálu a přehledu o peněžních tocích obsahuje též informaci o výši této položky uvedené za bezprostředně předcházející účetní období ("minulé účetní období").

Prováděcí právní předpis (pro podnikatelské subjekty se jedná o vyhlášku č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů) stanoví pro jednotlivé skupiny účetních jednotek podle kategorií účetních jednotek rozsah a způsob sestavení účetní závěrky v plném rozsahu a ve zkráceném rozsahu.

Jaká jsou kritéria pro rozdělení účetních jednotek do příslušných kategorií?

Základem pro rozdělení účetních jednotek do kategorií je testování tří kritérií, tj. aktiva celkem, roční úhrn čistého obratu a průměrný počet zaměstnanců v průběhu období. Zákon o účetnictví stanoví:

  • Pokud ve dvou po sobě následujících rozvahových dnech řádných účetních závěrek účetní jednotka překročí nebo přestane překračovat 2 hraniční hodnoty, změní od počátku bezprostředně následujícího účetního období kategorii účetní jednotky, podle které je stanoven rozsah a způsob sestavování účetní závěrky.

  • V prvním účetním období po svém vzniku nebo zahájení činnosti postupuje účetní jednotka podle právní úpravy pro takovou kategorii účetních jednotek, u níž lze důvodně předpokládat, že splní její podmínky k rozvahovému dni prvního účetního období.

Jaké jsou kategorie účetních jednotek a jaká je formální úprava jejich účetní závěrky?

Kategorie účetních jednotek jsou celkem čtyři (mikro, malá, střední a velká). V praxi se někdy chybuje v tom, že formální úprava účetní závěrky je různá nejen podle kategorií účetních jednotek, ale i v rámci těchto kategorií.

1.1 Mikro účetní jednotka v období 2019

Pokud účetní jednotka nepřekročila ve dvou po sobě následujících rozvahových dnech řádných účetních závěrek (tj. k 31. 12. 2017 a k 31. 12. 2018) alespoň 2 z níže uvedených (hraničních) hodnot, tj.:

  • aktiva (netto) celkem: 9 000 000 Kč,

  • roční úhrn čistého obratu: 18 000 000 Kč,

  • průměrný počet zaměstnanců v průběhu období: 10,

je pro rok 2019 zařazena do kategorie mikro účetní jednotky.

Pokud se jedná o nově vzniklou účetní jednotku v roce 2019, potom je zařazena do kategorie mikro účetní jednotka v případě, že lze důvodně předpokládat splnění výše uvedených podmínek.

Účetní závěrka je nedílný celek, který u mikro účetní jednotky tvoří rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha. Mikro účetní jednotky nejsou povinny sestavovat přehled o peněžních tocích ani přehled o změnách vlastního kapitálu.

U kategorie "mikro účetní jednotka" mohou při sestavování účetní závěrky nastat tuto varianty:

  • mikro účetní jednotka, která nemá povinnost auditu a není obchodní společností,

  • mikro účetní jednotka, která nemá povinnost auditu a je obchodní společností.

Jaká je formální úprava účetní závěrky v uvedených variantách?

Mikro účetní jednotka, která nemá povinnost auditu a není obchodní společností

Účetní závěrka této účetní jednotky je nejjednodušší, tvoří ji:

1) Rozvaha ve zkráceném rozsahu, která zahrnuje pouze položky označené písmeny dle prováděcí vyhlášky, je vyhrazena pouze pro mikro účetní jednotky, které nemají povinnost auditu. Jedná se o nejjednodušší rozvahu, kterou účetní předpisy již od účetního období 2016 připouští. Pro rok 2019 platí (uvedeno je pouze běžné období; aktiva i pasiva mají ještě jeden sloupec za minulé období, přičemž aktiva za minulé období se uvádí v netto hodnotě):

Aktiva   Brutto   Korekce   Netto   Pasiva   Netto  
Aktiva celkem         Pasiva celkem    
A. Pohledávky za upsaný ZK         A. Vlastní kapitál    
B. Stálá aktiva         B.+C. Cizí zdroje    
C. Oběžná aktiva         B. Rezervy    
D. Časové rozlišení aktiv*)         C. Závazky    
        D. Časové rozlišení pasiv*)    

ZK = Základní kapitál

*) S účinností od 1. 1. 2018 (které platí i za období 2019) se rozšířilo pro všechny účetní jednotky vykazování časového rozlišení aktiv i časového rozlišení pasiv v rozvaze o možnost volby, buď zůstat u dosud platného vykazování (výše uvedeného), nebo vykazovat časové rozlišení aktiv v rámci pohledávek a časové rozlišení pasiv v rámci závazků.

Účetní jednotka rozhodne, který způsob vykazování časového rozlišování zvolí nejpozději k rozvahovému dni; kombinace obou způsobů vykazování není přípustná. Zvolený způsob vykazování v aktivech i pasivech musí být shodný.

2) Výkaz zisku a ztráty ve zkráceném rozsahu (druhové členění nebo účelové členění), který zahrnuje pouze položky označené římskými číslicemi, písmeny a výpočtové položky dle prováděcí vyhlášky.

3) Příloha, která uvádí pouze základní informace vymezené v § 39 prováděcí vyhlášky.

K základním bodům patří – zejména:

  • název a sídlo účetní jednotky, IČO, právní formu, předmět podnikání, rozvahový den, okamžik sestavení účetní závěrky, podpis odpovědné osoby (statutární orgán);

  • informace o použitých účetních metodách a zásadách;

  • pohledávky a dluhy, které mají splatnost k rozvahovému dni delší než 5 let;

  • zálohy, zápůjčky a úvěry poskytnuté řídícím, kontrolním a správním orgánům;

  • mimořádné výnosy a náklady svým objemem nebo původem;

  • průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období;

  • informace o nabytí vlastních podílů.

Mikro účetní jednotka, která nemá povinnost auditu a je obchodní společností

Zatímco v případě rozvahy mohou všechny mikro účetní jednotky sestavovat uvedený typ rozvahy ve zkráceném rozsahu, a rovněž všechny mikro účetní jednotky uvádí v příloze pouze základní informace citované výše, v případě výkazu zisku a ztráty mají některé mikro účetní jednotky možnost sestavit výkaz ve zkráceném rozsahu a některé mikro účetní jednotky mají povinnost sestavit výkaz v plném rozsahu.

Výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu, který zahrnuje všechny položky podle přílohy č. 2 (druhové členění) nebo č. 3 (účelové členění) prováděcí vyhlášky sestavují obchodní společnosti, kterými jsou:

  • veřejná obchodní společnost a komanditní společnost (osobní společnosti),

  • společnost s ručením omezeným a akciová společnost (kapitálové společnosti) a

  • evropská společnost a evropské hospodářské zájmové sdružení.

Pozor!
Mikro účetní jednotky, které jsou obchodní společností, občas v praxi chybují a sestavují i výkaz zisku a ztráty ve zkráceném rozsahu.

Zaměřili jsme se na vymezení účetní závěrky mikro účetní jednotky, která nemá povinnost auditu za období 2019; pokud by mikro účetní jednotce zvláštní právní předpis stanovil povinnost ověření účetní závěrky auditorem, potom musí sestavit rozvahu v plném rozsahu a přílohu rozšířit o další informace obsažené v § 39a vyhlášky.

Pozor!
Velmi často se opomíjí v praxi zveřejnění účetní závěrky.

Jak je tomu u mikro účetní jednotky?

Účetní jednotky, které se zapisují do veřejného rejstříku nebo ty, kterým povinnost stanoví zvláštní právní předpis, jsou povinny zveřejnit účetní závěrku jejím uložením do sbírky listin nejpozději do 30 dnů po jejím schválení (pokud zvláštní právní předpisy nestanoví jinak), nejpozději však do 12 měsíců od rozvahového dne zveřejňované účetní závěrky.

Mikro účetní jednotky, které nemají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty (pokud jim tuto povinnost nestanoví zvláštní právní předpis). Takže zveřejní pouze rozvahu a přílohu dle výše uvedených pravidel.

Variantní pravidla při sestavování účetní závěrky platí nejen u mikro účetních jednotek, ale i u malých účetních jednotek.

1.2 Malá účetní jednotka v období 2019

Pokud účetní jednotka není mikro účetní jednotka a nepřekročila ve dvou po sobě následujících rozvahových dnech řádných účetních závěrek (tj. k 31. 12. 2017 a k 31. 12. 2018) alespoň 2 z níže uvedených (hraničních) hodnot, tj.:

  • aktiva (netto) celkem: 100 000 000 Kč,

  • roční úhrn čistého obratu: 200 000 000 Kč,

  • průměrný počet zaměstnanců v průběhu období: 50,

je pro rok 2019 zařazena do kategorie malá účetní jednotka.

Pokud se jedná o nově vzniklou účetní jednotku v roce 2019, potom je zařazena do kategorie malá účetní jednotka v případě, že lze důvodně předpokládat splnění výše uvedených podmínek.

U kategorie "malá účetní jednotka" mohou při sestavování účetní závěrky nastat celkem 3 varianty:

  • malá účetní jednotka, která nemá povinnost auditu a není obchodní společností,

  • malá účetní jednotka, která nemá povinnost auditu a je obchodní společností,

  • malá účetní jednotka, která má povinnost auditu.

Jaká je formální úprava účetní závěrky v uvedených variantách?

Malá účetní jednotka, která nemá povinnost auditu a není obchodní společností

Které malé účetní jednotky mají povinnost auditu?

Malé účetní jednotky jsou povinny mít ověřenou auditorem

  • pokud jsou akciovými společnostmi nebo svěřenskými fondy podle občanského zákoníku a k rozvahovému dni účetního období, za nějž se účetní závěrka ověřuje, a účetního období bezprostředně předcházejícího (tj. za dvě období), překročily nebo již dosáhly alespoň jednu z uvedených hodnot:

    1. aktiva celkem 40 000 000 Kč,
    2. roční úhrn čistého obratu 80 000 000 Kč,
    3. průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 50;
  • ostatní malé účetní jednotky, pokud k rozvahovému dni účetního období, za nějž se účetní závěrka ověřuje, a účetního období bezprostředně předcházejícího (tj. za dvě období), překročily nebo již dosáhly alespoň dvě hodnoty ze tří uvedených.

Pokud tedy malá účetní jednotka nedosáhla uvedené parametry (případně, pokud nemá povinnost vymezenu zvláštním právním předpisem), potom nemá povinnost mít ověřenu účetní závěrku auditorem za účetní období 2019.

Jakou má strukturu účetní závěrka malé účetní jednotky, která nemá povinnost auditu a není obchodní společností?

Účetní závěrka je nedílný celek, který u malé účetní tvoří rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha, tj.:

  1. Rozvaha ve zkráceném rozsahu v souladu s citovanou prováděcí vyhláškou zahrnuje pouze položky označené písmeny a římskými číslicemi a dvě položky označené i arabskými číslicemi, tj. položky "C.II.1. Dlouhodobé pohledávky" a "C.II.2. Krátkodobé pohledávky"; případně "C.II.3. Časové rozlišení aktiv".
  2. Výkaz zisku a ztráty ve zkráceném rozsahu, který zahrnuje pouze položky označené písmeny a římskými číslicemi a výpočtové položky, za podmínky, že se jedná o malou účetní jednotku bez povinnosti auditu, která současně není obchodní společností.
  3. Příloha malé účetní jednotky, která nemá povinnost auditu, uvádí pouze základní informace
Nahrávám...
Nahrávám...