dnes je 18.9.2020

Input:

Zaměstnanecké akcie - zdaňování

11.11.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2015.23.8
Zaměstnanecké akcie – zdaňování

Ing. Růžena Klímová

VYŠLO V ČÍSLE 23/2015

Můj dotaz se týká zaměstnaneckých akcií poskytnutých zdarma od mateřské společnosti českému zaměstnanci. Tyto příjmy se zdaňují v § 6 ZDP v době nabytí akcií, neprochází českým účetnictvím a zdaňuje si to zaměstnanec sám v daňovém přiznání. Pokud to jsou příjmy od matky a neprochází českou společností, neodvádí se z těchto příjmů sociální a zdravotní pojištění.

Dotaz: zdanění těchto příjmů je z tržní hodnoty akcií, nebo se musí tržní hodnota navýšit o 34 %, jakoby šlo o superhrubou mzdu?

Lze nějak obhájit, že se bude zdaňovat jen tržní hodnota akcií, neboť tento příjem nepodléhá pojistnému? Také v § 6 je nutno zohlednit solidární daň – tím pádem by šlo v případě navýšení částky o pojistné, o velké daňové zatížení na straně zaměstnance – nejedná se o malé částky.