dnes je 18.9.2020

Input:

Zápůjčka automobilu

12.2.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2020.4.8
Zápůjčka automobilu

Ing. Martin Veselý

VYŠLO V ČÍSLE 4-5/2020

Zaměstnanec používá k výkonu profese osobní automobil, který je ve vlastnictví zaměstnavatele (s. r. o.). DPH při pořízení byla uplatněna v plné výši. Nyní jej chce zaměstnanec použít jednorázově pro soukromou cestu na dovolenou. Jaké máme možnosti? Vyfakturovat jednorázově za cenu dle naší kalkulace: ujeté kilometry stejně, jako když automobil jede na zakázku pro naše odběratele, kde jsou všechny kalkulační náklady vč. PHM? Nebo smlouvu na dodanění 1 % ceny automobilu, připočítat SP, ZP atd. a úhrada PHM (což předpokládám nelze)?

Odpověď

Daňové řešení nastalé situace se bude odvíjet od toho, na čem se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou. Bude-li vozidlo zaměstnanci poskytnuto bezúplatně, pak skutečně v příslušných měsících bude, v souladu s ustanovením § 6 odst. 6 ZDP, toto poskytnutí považováno za zdanitelný nepeněžní